LİNGUAL ORTODONTİ

LİNGUAL ORTODONTİ NEDİR?

Dişlerin arka yüzeyinden dişlerinize özel hazırlanan braketlerin içinden geçen teller aracılığıyla yapılan ortodontik tedavidir.

LİNGUAL ORTODONTİDE KİŞİYE ÖZEL HAZIRLANAN ALTERNATİFLER NELERDİR?

Ülkemizde Incognito (3M), Win, Saklı tel gibi firmalar aracılığıyla hastalarımıza bu tedavi hizmetini sunmaktayız.

LİNGUAL ORTODONTİ UYGULAMALARINI HER HEKİM YAPABİLİR Mİ?

Lingual ortodonti uygulamalarını sadece sertifika eğitimini tamamlamış hekimler yapabilir. İşlemi yapacak ortodontistinizin bu sertifikaya sahip olup olmadığını mutlaka sorgulayın.

KİŞİYE ÖZEL BRAKETLERİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Dişlerimizin ön yüzeyi düzdür bu nedenle hazır braketlerin adaptasyonu kolaydır ancak dişlerin arka yüzeyleri her bireyde farklıdır. Dolayısıyla hazır braketlerle bu alanlara tutunmak zordur. Kişiye özel hazırlanan braketlerle adaptasyonu çok daha iyi,  dişi tamamen arka yüzeyinden kavrayan ve doğru konuma almak için gerekli hazırlıkların daha ideal yapılabileceği bir yapı elde edilir. Bu da tedavi süresini oldukça kısaltan bir durum olarak karşımıza çıkar.

KİŞİYE ÖZEL BRAKETLERİN VE TELLERİN ÜRETİM SÜRECİ NASILDIR?

Kişiye özel braketler hastadan alınan ölçünün dijital platforma aktarılmasıyla başlar. Devamında yüzey topografisi değerlendirilir ve yüzeye uygun bir alt yapı hazırlanır. Bu alt yapıda en ideal noktada braket için alan belirlenir. Bu belirlenen alanda braketle alt yapı birleştirilir. Braketin hazırlanmasının ardından tüm dişler için özel robotik teller üretilir. Bu sayede dişlerin en ideal konuma getirilmesi için gereken teller hazırlanır ve hastalara uygulanmak üzere hekimlere gönderilir.

LİNGUAL ORTODONTİK TEDAVİYİ SEÇMEK TEDAVİ SÜRESİNİ UZATIR MI?

Ortodontik tedavide her sistemin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Lingual tedavi doğrudan tedavi süresini uzatır demek doğru bir yargı olmaz. Bu durum klinik muayene sonrasında karşılaştırılmalıdır.

LİNGUAL TEDAVİDE KONUŞMA BOZUKLUĞU OLUR MU?

Lingual sistemlerle yapılan ortodontik tedavide braketler ve teller dişlerin arka yüzeyine takıldığı için dilin dişlerin arka kısmına temasta olduğu bazı harflerin telaffuzunda zorluklar birkaç gün süre ile zorlaşabilir. Ortodontistiniz tarafından önerilen konuşma egzersizleri ile 1 haftaya kadar tamamen adapte olunan bir durumdur.

LİNGUALA ORTODONTİDE DİLDE YARALANMALAR OLUR MU?

Lingual tedavide dilde yaralanma nadiren görülmekle beraber eğer olursa genellikle alt çene tedavilerinde karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun oluşmaması için hekiminiz tüm gerekli önlemleri mutlaka alacaktır. Oluşan bölgeler için de gerekli uygulamaları zaman kaybetmeden yapacaktır.

LİNGUAL ORTODONTİYİ NEDEN TERCİH ETMELİYİM?

Eğer hiç görünmeden tedavi olmak istiyorsak bu en ideal yöntemdir. Çok nadiren dış kısımdan tedavi başarısını desteklemek ya da süresini kısaltmak için müdahaleler gerekebilir. Dişleriniz düzelirken ve ön bölgede herhangi bir şey olmadığı için düzelmenin tüm aşamalarını doğrudan görmenizi sağlar. Dişlerde çürük oluşma riski daha azdır.

LİNGUAL ORTODONTİ İLE ORTOGNATİK CERRAHİ AMELİYATI HAZIRLIĞI YAPILIR MI?

Elbette metal ya da seramik braketlerle ya da şeffaf plaklarla yapılabildiği gibi lingual ortodonti yöntemi ile de çene ameliyatları hazırlığı yapılır. Ameliyat sırasında  ve iyileşme döneminde çenelerin birbirine splint ile sabitlenebilmesi için mini vidalardan destek alınabilir ya da dişlere dış yüzeyden bazı butonlar takılarak splint sabitlemesi yapılabilir.