TrAeDeEng

Küçük ve Kısa Dişlerin Tedavisi

Dişler neden küçük veya kısa görünür?

Dişlerin küçük görünmesini nedenleri arasında dişlerin küçük olması veya dişetlerinin dişleri çok örtmesi söz konusudur.

prodenta

Resim 1: Yan keser dişler küçük görünmektedir

Küçük veya kısa dişlerin tedavi seçenekleri nelerdir?

Dişlerin küçük görünmesini nedeni dişlerin boyutlarının küçük olması ise, dişlerin boyları ‘bonding’ yöntemi (Resim2) veya porselen laminalar (Resim 3) ile uzatılabilir.

prodenta

Resim 2: Küçük dişlere sahip olan bir kişinin ’bonding ‘yöntemi ile tedavisi (ön 4 diş)

Dişlerin küçük görünmesini nedeni dişetlerinin dişleri çok örtmesi ise, lazer ile dişetlerinin şekillendirilmesi (pembe estetik) ile dişlerin boyutları büyütülebilir. Resim 3’ de porselen lamina uygulaması öncesinde dişetleri lazer ile şekillendirilerek dişlerin boyutları büyütüldü ..

prodenta

Resim 3: Küçük dişlere sahip olan bir kişinin lazer uygulaması ile dişetlerinin şekillendirilmesi sonrasında porselen laminalar ile tedavisi. Tedavi öncesinde hastanın dişetleri fazla miktarda görünmekte ve dişler kısaydı.

Dişlerin uzatılmasının estetik etkisi nedir?

Ön 4 keser dişin ayni boyda olması hastanın dişlerin aşınmış olduğunu ifadesini verir (Resim 4.5). Özellikle ön iki keser dişin uzatılması estetik bir gülüşün yaratılmasının önemli bir püf noktasıdır ve hastaların daha genç görünmesini sağlar.

                        prodenta    prodenta

                          Resim 4                                                      Resim 5

Resim 4 ve 5’ deki kişilerin ön 4 keser dişleri bonding yöntemi veya porselen lamina uygulaması ile boyları uzatıldığı taktirde, kişiler daha dinamik ve genç bir görünüme sahip olur.

 

  • Estetik Diş Hekimliği
  • Pembe Estetik
  • Çapraşık Dişlerin Tedavisi
  • Aralıklı Dişlerin Tedavisi
  • Kısa ve Kırı Dişlerin Tedavisi

İLETİŞİM

Prodenta Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Küçükbakkalköy Mah. Işıklar Cad. No: 11
Ataşehir/İstanbul
Email: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.